..

Bölnme istemiyoruz

1
    1

: 1256
    : 31
    : ...
    : Technological techniques
    : 27/04/2007

w Bölnme istemiyoruz

08, 2007 6:41 pm

CNN TÜRK, Suriye'de Hamas'ın srgndeki lideri Halid Meşal ile görşt. Meşal, Gazze'de bir İslam devleti ya da ayrı yönetim kurmayı dşnmediklerini, Filistin'in daha fazla bölnmesini istemediklerini söyledi. Meşal, Filistin lideri Mahmud Abbas'a diyalog ağrısı yaptı.

Meşal, "Biz vatanın bölnmesini istemiyoruz. Vatan zaten daha fazla bölnmeye ihtiya olmaksızın işgal tarafından bölnmş... Hi kimse istediği yerde, istediği gibi devlet kuramaz. Toprak tm halkın, tm Filistinli gruplarındır. Vatan herkesindir" dedi.

Gazze'ye hkmetmek ve burada bir yönetim kurmak istemediklerini söyleyen Halid Meşal, "Bizim teklifimiz; yaraları nasıl kapatabileceğimiz doğrultusundadır. Tek özm diyalogdur. Bizim bir direniş hareketi olan El Fetih'le bir sorunumuz yok" diye konuştu.
    Meşal, Trkiye'nin krizin özmnde arabuluculuk etmesine ise sıcak baktıklarını söyledi. Hamas lideri, "Her Arap ve İslam lkesinin gerek bir diyalog abasına aracılık etmesini hoş karşılarız" dedi.

Meşal'in konuşmasından öne ıkanlar:

* "Filistin'deki siyasi srecin tamamlanması iin seimlere girdik"
    * "Hep ulusal birlik hkmeti istedik, reddedildik"
    * "Uluslararası toplum demokrasinin sonucunu kabul etmedi"
    * "Hamas'ın iktidara gelmesini kimse kaldıramadı"
    * "ABD-İsrail El Fetih iindeki bir grubu kışkırttı"
    * "Gazze'deki görnt Taliban'a benzetilmek isteniyor"
    * "Kimseye dini bir yönetim dayatmıyoruz"
    * "İsrail işgalcidir, savunma hakkımız vardır"
    * "Hamas yerine Filistin halkı cezalandırılıyor"
    * "Gazze'yi cehenneme, Batı Şeria'yı cennete evirmek istiyorlar"
    * "Batı Hamas'a karşı ifte standart yapıyor"
    * "ABD-İsrail Abbas'ı Hamas'a karşı kışkırttı"
    * "Arafat'ı özlyoruz"

Meşal ile yapılan röportajın tam metni:

Furkan Torlak: Öncelikle CNN TÜRK adına bu röportajı bize verdiğiniz iin teşekkr ediyorum.

Halid Meşal: Hoşgeldiniz...

Sorularıma 2006 seimleriyle başlamak istiyorum. Hamas'ın 2006'da dzenlenen Filistin seimlerine katılırken stratejisi neydi? Neden sadece bir "direniş hareketi" olarak kalmakla yetinmedi?

Öncelikle sizin aracılığınızla değerli Trk halkına selamlarımı göndermek istiyorum. Seimlere katılma amacımız Filistin'in yapılanmasına ve Filistin'deki siyasi srecin tamamlanmasına katkıda bulunmaktı. Demokratik yapının glendirilmesini istiyorduk. Seim sloganımız da değişim ve reformdu.

Filistin'de birok sorun vardı. Bizim amacımız reformlara gitmek, yolsuzlukla mcadele etmek ve halkımızın yıllardır ektiği ileye özm getirmekti. Halkımız getiğimiz 10 yıl ierisinde bu sorunlarla karşı karşıyaydı. Halkımıza hizmet verebilmek, acılarını azaltmak, işgale karşı vatanımız evlatlarıyla dayanışmak, direniş yolunu glendirebilmek, halkımızın haklarını savunabilmek ve ulusal duruşumuzu sağlamlaştırabilmek iin seimlere katıldık. Seimlere katılma amacımız kısaca buydu.
    1
    1

w : Bölnme istemiyoruz

08, 2007 6:41 pm

Hamas iktidara gelmesi durumunda karşılaşacağı zorlukları tahmin etmiyor muydu? Özellikle de Oslo zerine kurulu Filistin yönetiminin yapısı dikkate alındığında...

Doğru, yönetimin kendisi zaten sorunlu. Yönetim doğal olmayan şartlarda kuruldu. Bu işgal altında oluşmuş bir yönetimdi. 1994 yılında bu yönetimi gerek bir yönetim olarak pazara ıkardılar. Oysa bu özerk yönetimdi. Biz bu gereği biliyorduk. Yani aldatılmadık. Bu yönetimin işgal altında oluşmuş özerk yönetim olduğunu biliyordu.

Ancak bir realite olduğu iin bu yönetim de reforma gitmeli ve bu abamız da işgale karşı direniş yöntemimize zarar vermemeliydi. Yönetim i işlerle ve Filistinlilerin meseleleriyle ilgileniyordu; biz ve diğer direniş grupları ise işgale karşıydık. Biz yönetimin yapısındaki ve yönetimin zerine kurulu olduğu Oslo'daki sorunları biliyorduk. Karşılaşacağımız sorunların boyutlarını da tahmin ediyorduk.

Ancak ne kadar zorluk olursa olsun sorumluluğumuzu yerine getirmeliydik. Halkımıza nasıl hizmet edebileceğimizi, Filistin'deki siyasi yapı ierisinde demokratik dzenin nasıl glendirilebileceğini, halkımızı nasıl rahata kavuşturabileceğimizi dşnyorduk. Halkımızın direnişte gl olabilmesi iin ieride makul şartlarda varlığını srdrebilmesi gerekiyordu.

Peki, Hamas hkmetinden Ulusal Birlik Hkmeti'ne nasıl gelindi? Mekke İttifakı srecini anlatır mısınız?
    Bizim ilk gnden itibaren dileğimiz ulusal birlik hkmeti kurabilmekti. Ancak ötekiler reddetti. Elimizde ABD yönetiminin bazı grupları tehdit ettiğine dair bilgiler var. Maalesef AB de bazı kişileri ve bazı grupları tehdit etti. Bölgesel glerin de ierisinde bulunduğu uluslararası toplum diğer Filistinli grupların Hamas'la hkmet ortaklığı yapmasını istemiyordu. Bu nedenle birinci Hamas hkmetini mecburen tek başımıza kurduk. Bu bizim seimimiz değildi; buna zorlandık.

Bu hkmetle reform ve değişim alışmalarını başlattık. Halkımıza himzet etmeye alıştık. Filistin ierisindeki grupları birleştirmeye alıştık. Filistin'in yapılandırılmasına katkıda bulunmaya alıştık.

Ancak önmze engeller konuldu. Hkmetin elinden yetkiler alındı. Hkmetin birok yetkisi yönetim başkanlığına aktarıldı. Gvenlik yönetim başkanlığının elinde kaldı. İişleri Bakanlığı'na yani Filistin hkmetine bağlı olan gvenlik birimlerini bile kontrol etmemize izin verilmedi. Zira bu gvenlik biriminin başında da El Fetih hareketine, Filistin yönetimine bağlı liderler vardı.

Hkmetimiz zalim bir kuşatmaya maruz kaldı. Halkımızı a bıraktılar. Halkımızı topluca cezalandırma yoluna gidiyorlardı. Çnk onlar Hamas'ı semişlerdi. Uluslararası toplum genel olarak demokrasinin sonularını kabul etmemişti. ABD yönetiminin bölgeyi demokratikleştirme ağrılarının ne kadar rk olduğu ortaya ıkmıştı. Kuşatılmış ve tecrit edilmiştik.

Tm bu abalar ilk aylarda başarısız olunca Filistin'in ierisinden bize karşı entrikalar kurmaya başladılar. Tahrikler ve atışmalar başladı. Filistin'deki tm bu atışmaların arkasında herkesin bildiği bir grup vardı. Gvenlik gleri bu grubun elinde bulunuyordu.

El Fetih'in ierisindeki bu grubu herkes biliyor. İsim vermek istemiyorum. ABD de bazı AB lkeleri de bu grubu destekledi. İsrail bu gruba silah sağladı. Bu grubu bize karşı kışkırttılar. Bu grup bizimle atışmaya girdi. Böylelikle herkes iin zc olan i kargaşaya girmiş olduk.

İşte bu atışma durumunun boyutlarının ykselmesi hepimizi Mekke İttifakı'na iten sebepti. Mekke İttifakı tm bu atışmaları durdurabilmek iin bir istasyon niteliğini taşıyordu. Hafızaları tazelemek zorundaydık. Bozulanı onarmak ve yeni bir sayfa amak istiyorduk. İşte bu sayfanın adı Ulusal Birlik Hkmeti'ydi.
    1
    1

08, 2007 6:42 pm

Ulusal Birlik Hkmeti neden Hamas ve El Fetih arasındaki atışmaları engelleyemedi?

Bunun sebebi sözn ettiğim grubun politikasını değiştirmemesiydi. Hedeflerinden vazgememişlerdi. Bu grup Ulusal Birlik Hkmeti'ni de başarısızlığa uğratmak istiyordu. Bunun iin Hamas hkmetine karşı entrikalar kurduğu gibi Ulusal Birlik hkmetine karşı da entrikalar kurdular.

Oysa El Fetih de bu hkmetin ierisinde yer alıyordu. Bu hkmetin başarısının hem Hamas'ın hem de tm Filistinli grupların lehine olduğunu biliyorlardı. Ancak bunlar Hamas'ın hibir konuda başarılı olmasını istemiyorlardı.

Öte yandan bu grup bir şekilde elde ettiğimi imtiyazlarını elden bırakmak istemiyordu. Söz konusu grup, yönetimi kendilerine ait birşey gibi göryordu. Bunların durumu tam anlamıyla bir yolsuzluk abidesiydi. ABD ve uluslararası toplum yolsuzlukla mcadele ettiğini iddia ediyor; oysa Filistin'de yolsuzluğu destekliyorlar. Tek bir nedenle; Hamas'la mcadele etmek iin...

Yolsuzluğu ve gayrimeşruluğu seim sandıkları yoluyla iktidara gelen Hamas'la mcadele edebilmek iin destekliyorlardı. Bu gerekten de Filistin halkına gönderilen olumsuz bir mesajdı.

Bu kimseler bize entrika kurdular. ABD yönetimi bu iş iin General Dyton'u gönderdi. General Dyton, El Fetih ve gvenlik gleri ierisindeki yolsuzluğa bulaşan siyonistleşmiş grup lideriyle ortak bir plan kurdu. Maalesef bazı Arap lkelerindeki gvenlik gleri liderleri de bu planın ierisindeydi. Elimizde bu komutanların biri hakkında bilgi var. Sonuta Ulusal Birlik Hkmeti'ni devirmek iin irkin bir plan kuruldu.

El Fetih ierisindeki bir gruptan söz ediyorsunuz? Size göre bu grup nereden besleniyor?

Görnen o ki Hamas'ın iktidara gelmesini kaldırabilen kimse yok. Oysa Hamas yasal olmayan yollarla iktidara gelmedi. Hamas bir buuk yıl önce seimlerle iktidara geldi. ABD, İsrail, bazı Avrupa lkeleri ve bazı Arap lkelerinin sanki Hamas'a dşmanlık beslemek gibi bir ıkarları var. Oysa Hamas uluslararası topluma dşmanlık bayrağını ekmemişti. Filistin'deki, Arap lkelerindeki ve uluslararası toplumdaki herkese elini uzatmıştı.
    1
    1

08, 2007 6:42 pm

Tm bunlar fayda etmedi. Dayton planı uygulamaya koyuldu. Bu gruba silah ve para yardımı yapıldı; askerleri eğitildi. Bu gurup kayırıldı, kışkırtıldı, belli komutlar verildi. Bu gruba destek verilmek suretiyle Hamas'ın yenilebileceği sanıldı. Askeri yönetimin başarılı olacağını dşnyorlardı. Bu nedenle herkesi zen i atışmalar başladı.

Bunun da ötesinde sana önemli bir şey söyleyeyim; bu grubun ierisindeki bazı Filistinliler özellikle de Filistin yönetimindeki bazı yetkililer ki bunlar hkmet ortaklarımızdı; Avrupalılara "neden ambargoyu kaldırma konusunda acele ediyorsunuz" diyorlardı. Hkmetle değil devlet başkanlığıyla alışın. Bunu Avrupalılara söylyorlardı; Avrupalılar da bize söylyordu.

Öyleyse bu darbe Filistin ierisindeydi. Kimi zaman kışkırtma ve ambargoyu destekleme kimi zaman da askeri darbe teşebbs şeklinde gerekleşti. Bu nedenle Gazze'de olanlar bu olaylar zincirinin son halkasıydı. Biz bu sonucu istemiyorduk. Ancak maalesef Filistin sahasını buraya yöneldi. Biz bu entrikanın kurbanıyız; Filistin halkı bu entrikanın kurbanıdır.

Hamas şu anda Gazze'ye tamamen hakim mi? Batı Şeria'da durum nedir?

Değerli kardeşim; biz vatanın bölnmesini istemiyoruz. Vatan zaten daha fazla bölnmeye ihtiya olmaksızın işgal tarafından bölnmş. Hibir Filistinlinin Filistin'i bölmeye hakkı yoktur. Kimse vatanın bir parasını kendisine ayıramaz. Hi kimse istediği yerde istediği gibi devlet kuramaz. Toprak tm halkın; tm Filistinli gruplarındır. Vatan herkesindir. Gerek bağımsızlık ve egemenlik sonrası kuracağımız devlet de herkesin olacaktır.

Ancak Gazze'de olanlar - demin söylediğim gibi - olaylar zincirinin doğal sonucuydu. Bir grubun kurduğu entrikaya karşı önleyici abadan ibaretti. Bu siyasi bir adım değildi. Bunun iin Gazze'yi ele geirmek; Gazze'ye hkmetmek; Gazze'de bir yönetim kurmak istemiyoruz. Maalesef realite bizi buraya getirdi.
    Bizim teklifimiz yaraları nasıl kapatabileceğimiz doğrultusundadır. Tek özm diyalogdur. Bizim bir direniş hareketi olan El Fetih'le bir sorunumuz yok. Sorunumuz El Fetih ierisinde bulunan bir grupla idi. Bu grup vatana ve Filistin'deki yasal duruma karşı elini siyonistlerin ve Amerikalıların elinin zerine koymuştu.

Sonra, Filistin'deki yasal durum herkes iin geerli. Başkan Mahmud Abbas seilmiş biri; dolayısıyla o da yasallığın bir parası. Filistin Meclisi de yasallığın bir parası; ulusal birlik hkmeti de yasallığın bir parası. Özellikle de Mekke İttifakı'yla kurulduğunu dşnrsek. Dolayısıyla yasallık herkes iin geerli. Kimse yasallığın bir parasını diğer parasına karşı destekleyemez. Kimsenin yasalara karşı ıkmaya hakkı yoktur. Yönetim tarafından alınan bazı kararlar yasalara aykırıdır.

Bugn FKÖ'den g bulmaya alışıyorlar. Oysa FKÖ'nun hibir fonksiyonu yok. Bu yapı uzun sredir arka plana itildi. Bu yapı demokratik ve seilmiş bir yapı da değil! Yasama meclisindeki yasallığı gemişe dönerek gözardı etmek istiyorlar. FKÖ öyle bir yapı ki bizzat kendileri tarafından işlevsiz bırakıldı; zarar görd. Yıllarca bu yapı ierisinde seim yapılmadı.
    1
    1

08, 2007 6:43 pm

Hamas'ın perspektifi gayet nettir. Çözm yolu diyalogdur. Bunun iin Arap ve İslam lkelerinin gerek arabuluculuk abalarını destekliyoruz. Ellerimizle sorunun kökne iniyoruz. Özellikle de gvenlik sorununa. Çözmn iki temeli olmalı: Gvenlik sorunu özlmeli, gvenlik birimleri ulusal ilkelere göre yapılandırılmalı; partisel ilkelerden arındırılmalıdır. Gvenlik gleri işlevini yerine getirebilecek şekilde ulusallaşmalıdır. Gvenlik gleri hkmete ve yönetime bağlı olmalıdır. Tek bir örgte değil! Daha sonra da Ulusal Birlik Hkmeti kurulmalıdır. Merkezi hkmet hem Gazze'yi hem de Batı Şeria'yı yönetmelidir. Çözm budur.

İsrail'den, ABD'den, yol kesicilikten ve vatanı bölmekten g bulmaya gelince bu durum kimsenin işine yaramaz.

Şu anda Filistin'in tamamen bölndğn söyleyebilir miyiz?

Maalesef şu anda Filistin bölnmş durumda. "Hamas'la diyalog yok" diyenler "Hamas darbe yaptı" diyorlar. Oranın sadece fotoğrafına bakıyorlar; arka planına ve köklerine değil! Gereği ok iyi biliyorlarlar. Hamas, Gazze Şeridi ve Filistin halkı, El Fetih ierisindeki bir grubun kurbanıdır.

Ne yaptılar? Yasaları iğnediler. Yasalara aykırı olduğu halde olağanst hal hkmeti kurdular. Şimdi de yasal olmayan ve seilmemiş FKÖ gibi bir yapıdan g bulmaya alışıyorlar. ABD ve İsrail'den g alıyorlar. Hamas'la diyalog kurmayı reddediyorlar; Olmert'le görşmeler ve buluşmalar dzenliyorlar. ABD ve İsrial'e gveniyorlar. Sonunda ne olduğunu görecekler. Serap gördklerinin farkına varacaklar. Halkına dşmanlık eden, ABD ve İsrail'e gvenenler başarılı olamayacaktır.

Gazze'de İslami bir yönetim ilan edecek misiniz? Böyle bir hkmetin evre lkelere ne gibi bir zararı olur?

Bu konuyu dini boyutlarıyla ele almak istemiyorum. Bazı yazarlar "eğer İsrail dine dayalı bir devlet olduğu halde siz neden bu konuyu gndeme getirmiyorsunuz?" diyorlar. Bu konu bizim gndemimizde değil! Biz ulusal bağımsızlık srecindeyiz; devletleşme srecinde değil! İlk adım özgrlk; toprakları geri alma ve egemenliğe kavuşma olmalıdır.

Ayrıca demin de söylediim gibi Hamas, Filistin'i bölmek istemiyor. Gazze de Batı Şeria da vatanın bir parasıdır.

Ünc olarak biz dşncelerimizi halkımıza dayatmıyoruz. Halkın seim hakkı vardır. Bizim öncelikli hedefimiz halk olarak ve Filistinli bir grup olarak işgale direnmek ve topraklarımızı geri almaktır. Bağımsızlık sonrası konuyu tm ayrıntılarıyla konuşuruz; sonuta halkımız istediği yönetim şeklini seer. İstediği dşnceyi seer. Programımızı kimseye dayatmak bizim yöntemimiz değil.

Neden İslam devletinden bahsediyorlar. İnsanları korkutmak iin. Gazze'deki görnty Taliban'a, Hamasistan'a benzetmek istiyorlar. Batı'nın zihninde köt yer edinmiş radikallikle bağlantı kurmak istiyorlar. Hamas orta yolda ve ılımlı bir harekettir. Evet, Hamas İslami bir harekettir. Bundan gurur duymaktadır. Biz, Arapoz ve Mslmanız. Kimliğimizle gurur duyuyoruz. Ancak kendimizi başkalarına dayatmıyoruz. İnsanların tepesine dini bir devlet dayatmıyoruz. Hayır, biz vatanı bağımsızlaştırmak istiyoruz. Özgr bir yönetim kurarız ve halka programınızı sein deriz. Her parti programını sunar, insanlar da seer.
    1
    1

08, 2007 6:43 pm

İsrail'in Gazze'ye operasyon dzenleyeceğinden bahsediliyor? Herhangi bir operasyona karşı koyacak gcnz var mı?

İsrail ne zamandan beri Gazze'ye ve Batı Şeria'ya saldırmadı ki... İsrail'i engelleyen ahlak değil; değerler değil; Batı Şeria yahut Gazze halkına acıması değil! Daha önce de saldırdılar. Onları engelleyen Gazze'deki kumlara gömlmektir. Getiğimiz yıl askeri Celat Şalit'i esir aldıktan sonra ok denediler. Gazze'yi vurdular. Parampara ettiler. Birok yanını kuşattılar. Gazze'yi kuşatıp elektiriği kestiler. Daha derine indiler. Yolları kapattılar. Ama başaramadılar.

Aynı maceraya Lbnan'da da atıldılar. Ama başarısız oldular. Beyaz Saray'daki efendilerinin Irak'ta ne yaptığını ve nasıl başarısız olduğunu göryorlar. Dşmanın bir değeri yahut ahlaki ilkeleri yok. Maddi kriterlere göre hareket ediyorlar. Birşey yapmaya gleri yetiyorsa yaparlar. Ama halkımız da direnişe hazırdır; kendini savunmaya hazırdır. Bu işgalci bir dşmandır ve bizim de kendimizi savunma hakkımız vardır.

Gazze'deki insani durum nedir? Ne zamana kadar bu kuşatmayı kaldırabilirsiniz?
    Söylediğim gibi olayların buraya varmasını istemezdik. Şu anda Hamas'ı cezalandıracaklarını söylyorlar. Filisti halkını cezalandıracaklarını söylyorlar. ABD ve siyonistlerin hazırladığı plana göre Hamas'ın yasallığını ortadan kaldırmaya alışacaklar. Ama bunu yapacamayacaklar. Çnk Hamas demokrasi yoluyla iktidara geldi. Halk tabanında yasallığı var. Direniş grubu olarak yasallığı var. İnsanların gönlne ve aklına yakın...

Gazze'yi kuşatmak, insanları a bırakmak, insanları cezalandırmak istiyorlar. Hamas'a karşı darbe yapmak istiyorlar. Siyonistleşmiş grubun bir kısmı da Gazze Şeridi ierisinde gvenlik sorunları ıkarmaya alışacaktır. Hamas'ı ve Gazze'deki reel durumu Arap ve uluslararası toplumdan uzak tutmaya alışıyorlar. Buna karşılık Hamas'ı Batı Şeria'da vurmaya alışıyorlar; Hamas'ın altyapısını hedef alıyorlar; Hamas'a karşı byk bir savaş yrtlyor. Hamas liderleri ve yelerinden 700'den fazla kişiyi tutukladılar.

Yönetim ve gvenlik gleri bunu yaparken İsrail de Batı Şeria'daki yöneticilerimizi tutukluyor. 450'den fazla toplum, eğitim ve yardım vakfımıza baskın dzenlediler. Broları yaktılar; ierisindekileri tahrip ettiler. 1-1.5 sene önce seilmiş olan belediye yönetimlerini ortadan kaldırdılar. Birok zekat kurulunu da ortadan kaldırdılar. Bu kurullar Filistin halkına yardım ediyordu. Tm bunlar onların planlarının bir parası.

Planlarının bir parası da Gazze'yi cehenneme, Batı Şeria'yı da cennete evirmek. Sonra da Filistin halkına şunu söyleyecekler: "Hamas'la sıkıntıyı mı El Fetih'le bolluğu mu tecih ediyorsunuz?" İsrail'in de Gazze Şeridi'ye baskı ve dşmanlık yapmasına izin verecekler. Belki de Gazze Şeridi işgal edilecek.
    Özellikle de siyonist savaş bakanı Barak'ın koltuğa getiğini dşnrsek.

Öyleyse bu plana göre Hamas'la ve Filistin halkıyla savaşıyorlar. Ama bu plan başarılı olamayacak. ABD ve İsrail desteğine gveniyorlar. Şarm Eş Şeyh'te toplanıyorlar; ABD'den destek arıyorlar. Olmert'in Filistin yönetimi başkanına bir şey vereceğini zannediyorlar. Hibir şey olmayacak. Bir serabın peşinde olduklarının farkına varacaklar.
    1
    1

08, 2007 6:44 pm

Bize gelince; biz Filistin halkının yanında olacağız. Gazze Şeridi'nde durumun zor olduğunu biliyorum. Ancak herkes insanların gvenliğini sağladığımızı görecek. Gazze'de doğal sivil yaşam koşullarını sağlayacağız. Tabii Batı Şeria bizim elimizde değil! Bunu geici bir durum olarak göryoruz. Zira vatanın bölnmesini istemiyoruz. Ama bu şartlar bize dayatıldı. Herşey eskisi gibi olana kadar halkımıza elimizden gelen hizmeti vereceğiz. ABD ve İsrail desteğine gvenenlerse bir serabın peşinde olduklarını görecekler.

İsrail barış sreci sizin iin neyi ifade ediyor? İslami Cihad'ın dzenlediği "istişhad" eylemlerine nasıl bakıyorsunuz?

Öncelikle İsrail barış istemiyor. İsrail sadece barıştan bahsediyor. Ama iddiaları yalan. İsrail toprak istiyor; işgalin devam etmesini istiyor; kendi gvenliğini istiyor ve barıştan bahsetmek suretiyle şirin gözkmeye alışıyor. Bunun kanıtı barış görşmelerinin zerinden yaklaşık 20 sene gemesidir. Hibir şey olmadı. Bizim bir hedefimiz var. Hedefimiz direniş değil; direniş bir aratır.

Hedef işgalden kurtulmaktır; haklarımızı elde etmektir; toprağımızı bağımsızlaştırmaktır; halkımıza özgrlk sağlamaktır; diğer halklar gibi kendi topraklarında yaşamasıdır; mltecilerin vatan toprağına dönmesidir. Bizim hedefimiz budur. Ara nedir? Eğer siyasi yollarla olacaksa ne gzel. Ancak bu yol kapanırsa direniş yöntemine başvurmak zorundayız.

Direniş, topraklarımızı özgrleştirmek ve gayri meşru işgalden kurtarmanın zaruri yöntemidir. Hamas, İslami Cihad veya başka bir Filistinli grubun yaptığı meşru direniş hakkıdır. Eğer Filistinliler topraklarını vehaklarını başka bir yöntem bulsaydı buna başvururlardı. Ancak uluslararası toplum İsrail'i destekledi; Mslmanlara ve Araplara insaflı davranmadı.

Batı sizi bir terör örgt olarak göryor? Ne diyorsunuz?

Batının değerleri zalim ve ifte standartlı kriterlerdir. Neden Batı tarihinde işgale karşı direnişler var. Neden Fransız ihtilali yapıldı? Neden Fransızlar Nazilere direndi. Neden ABD'de bağımsızlık devrimi var. Neden Gney Afrika'daki Nancy Mandella'ya saygı gösterdiler. Neden bazı direnişlere direniş diyorlar da; Arap ve Mslmanlara gelince direnişlerine terör diyorlar. Bu İsrail'in nifakıdır; ifte standarttır. Bu zulmdr.

Batı'nın politikası sorunları özmez; bu ateşe körkle gitmektir. Bizi terörist olarak nitelendirmelerini önemsemiyoruz. Biz terörist değiliz; biz Filistin dışında direniş göstermiyoruz. Direnişimiz sadece Filistinle sınırlıdır. Hedefimiz tektir. O da İsrail işgalidir. Filistin dışında operasyon yapmıyoruz. Dolayısıyla bu sulamalar geersizdir.

Hamas'ın Gazze'deki son olaylarla Abbas'ı kaybedip El Kaide'yi kazandığını söyleyebilir miyiz?

Bizim derdimiz onu kaybetmek bunu kazanmak değil! Biz kendimizle barışık olmak istiyoruz. El Kaide olsun başka bir hareket olsun bizim herhangi bir tavrımızı övebilir, yerebilir. Bu herkesin hakkıdır. Hamas bugn önemli bir ulusal mesaj taşımaktadır. Hamas'ın yasal bir mcadelesi vardır. Hamas'ın demokratik yasallığı vardır. Hamas halka ve mmete yakındır. Kendisiyle uzlaştığımız yahut uzlaşmadığımız her trl hareket bizim hakkımızda dilediğini söyleme hakkına sahiptir. Biz kimseye dşman değiliz; herkese Filistin halkının yanında İsrail'e karşı durun, diyoruz.

Mısır'daki dörtl zirveyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu hızlı bir şölendi. Amacı Filistin yönetim başkanına, Hamas ve Ulusal Birlik Hkmeti'ne karşı yrttğ savaşta maddi, manevi ve siyasi destek vermekti. Ancak bu şölenin, desteğin bir ieriği yok. Olmert'in Filistin yönetimine verebilecek bir şeyi yok. Bush'un Filistin yönetim başkanına verebileceği birşey yok.

Tm bunlar Filistin yönetim başkanını Hamas'a karşı kışkırtmaktan ibaretti. Son gnlerde yaşananları kullanarak Hamas'ı daha fazla köşeye sıkıştırmak, Hamas'ı Filistin yönetiminden uzaklaştırmak ve Hamas'a karşı darbe yapmak istiyorlar. Ama Allah'ın izniyle bu abalar başarısız olacak.
    1
    1

08, 2007 6:44 pm

Mısır halen arabulucu rol oynayabilir mi? Son srete Mısır da taraf olmadı mı?

Mısır'a da Suudi Arabistan'a da tm Araplara ve Mslmanlara da tek özmn diyalog olduğunu söyledik. Ümmetin akıllılarına işleri iyi anlamalarını ve işlerin zorlaşmasına izin vermemelerini istiyorum. Çnk zaman gelecek diyalogdan başka özmn olmadığını görecekler. Başka seeneklere oynayanlar denesinler, bir ay, ay, altı ay, bir yıl veya daha fazla denesinler. Sonunda tm seeneklerin başarısız olacağını ve tek özm yolunun vatanın evlatlarıyla diyalog olduğunu görecekler. Vatanın dşmanlarına dayanmanın özm olmadığını görecekler!

Başkan Abbas, terörist olarak nitelediği Hamas'la görşmeyi kabul etmiyor ama Olmert'le görşyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Söylediklerim yeterliydi. Kim vatanın evlatlarına diyalog yolunu kapatır da gereksiz yere halkının dşmanlarıyla diyalog başlatırsa... Sanırım kararı Filistin halkının vermesi gerekir.

Başkan Abbas, barış vakti geldi diyor. Size göre ne oldu da barışın vakti geldi?
    Bunu eskiden beri söylyorlar. Her sene barış vakti geldi diyorlar. Görşmelere, pazarlıklara geri dönyorlar. Ama tm bunlar artık hibir anlam taşımıyor. Bu oyunları oynayanlar başarısız olacaklardır. Bu oyunlardan korkmuyoruz.

Başkan Abbas kendisine karşı planlanan suikast girişiminin bir parası olduğunuzu söyledi? Ne diyorsunuz?
    Hamas'ın siyasetinde böyle birşey yok. Ne başkan Mahmud Abbas'a ne de başka birisine karşı! Suikast bizim politikamız değildir. Bizim başkan Abbas'a karşı suikast planladığımızı kanıtlasınlar; meydan okuyorum.

Batı, olağanst hal hkmetini destekledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Batı zaten böyle; Batı zaten böyle... Batıyı kendi ıkarları ilgilendirir. Genelleme yapmıyorum. ABD'den ve bazı sömrgeci lkelerden bahsediyorum. Bu lkeler halen daha Arap ve İslam lkelerine sömrgeci gözyle bakıyorlar. Bunlar ıkarlarının peşindeler. Bu lkeler demokrasi bayrağını ykseltir ama demokrasiyle elişir. Onlar iin şu yahut bu kimse önemli değildir. Önemli olan onların ıkarlarının desteklenmesidir. Yaslara karşı ıkılsa da demorkasiye darbe vurulsa da böyledir.

Batı'ya mesajım başarısız olacak yollara başvurmasınlar. Eğer Batı'daki bu evreler bölgedeki bazı yanlış kimselere dayanmaya ve demokratik olmayan seeneklere oynamaya devam ederse; Hamas'ı kuşatmaya ve Hamas'a karşı darbe planlamaya devam ederse bir serabın peşinde olduğunu er ya da ge görecektir. Batı'nın ıkarı mmete saygı göstermesi; Filistin halkının seimine saygı göstermesidir. Bu onların ıkarına olacaktır. Bu bölge barışını sağlayacaktır.

Ama siyonist işgalini ve İsrail'i desteklemeye, ifte standartları srdrmeye, Filistin halkına insaflı davranmamaya devam etmeleri, yolsuzluk yapanlarla alışmaya devam etmeleri herşeyi tersine evirecek; bölge barışını olumsuz etkileyecektir. Bilakis bölgeyi ateşe atacaktır.

Eğer Başkan Abbas yerine Başkan Yaser Arafat olsaydı ne olurdu? Arafat'ı özlyor musunuz?
    Allah Yaser Arafat'a rahmet eylesin! Onunla merte anlaşmazlığa dştk; merte uzlaşmaya vardık. Ona gerektiğinde muhalefet ettik. Biz objektif davranıyorduk. Dşmanları ve bazı evlatları onu kuşattıklarında ona yardım ettik. Biz adamdık; merttik; vatanseverdik.

Kendi evlatları dediniz?
    Tabii ki; Yaser Arafat'a karşı darbe yapmaya kalkanlar kimlerdi? Bizimle Gazze'de ve Batı Şeria'da savaşan siyonistleşmiş grup değil mi? Aynı grup stadı Yaser Arafat'a Allah rahmet eylesin- darbe yaptı. Aynı nedenle! Bunun iin savaşın El Fetih'le olmadığını söyledik. Savaşımız El Fetih'i ele geiren şimdi de vatanı ele geirmeye kalkan grupla...

Trkiye, Filistin'deki kardeş kavgasının önlenmesi iin arabulucuk yapabilir mi? Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Mekke İttifakı noktasında önemli rol oynadığı söyleniyor.
    Evet, getiğimiz yıldan beri İKO olumlu rol oynadı. Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun ve İKO'daki kardeşlerin değerli abalarını takdir ediyorum. Kendisiyle bağlantımız var. Birka gn önce beni aradı. Bu abası takdire şayandır.

Trkiye de önemli rol oynadı. Çaba harcadı, elinden geleni yaptı. Daha önce de söylediğim gibi her Arap ve İslam lkesinin gerek bir diyalog abasına aracılık etmesini hoş karşılarız.
    1
    1

08, 2007 6:45 pm

Trk hkmetine ve halkına mesajınız nedir?
    Öncelikli mesajımız gereği olduğu gibi bilmeleridir; kışkırtıcı ve objektif olmayan bazı medya kuruluşlarından değil! İstediklerini göndersinler; hkmetleri ve gvenlikleri kimseler aracılığıyla birilerini göndersinler; Filistin'deki gerekleri öğrenmeye alışsınlar.

Diğer mesajım Filistin halkının yanında olmalarıdır. Hakkın ve hakikatin yanında olsunlar. Gerek demokratik yasallığın yanında dursunlar. Özgr halkımıza destek versinler. ABD ve İsrail'in Filistin'e ve bölgeye dayattığı seenekleri değil değil halkımızın iradesini desteklesinler.

Trkiye'nin mmete ve Filistin halkına dönk asil tarihine gveniyoruz. Trk halkı İsra ve mira topraklarına, ilk kıbleye dönk sorumluluğunu unutmayacaktır.

Kaynak: Furkan Torlak / CNNTÜRK

/ 27, 2017 11:32 pm