..

Filistin'de Fitnecilerin Korkulu Ryası Dr.&#30

1
    1

: 1256
    : 31
    : ...
    : Technological techniques
    : 27/04/2007

w Filistin'de Fitnecilerin Korkulu Ryası Dr.&#30

08, 2007 12:45 am

Filistin'de Fitnecilerin Korkulu Ryası Dr.İbrahim Hammami ile Röportaj

Filistin Enformasyon Merkezi

Filistin Meselesi hakkında en cesur kalemlerden biri olan yorumcu yazar Dr. İbrahim Hammami, Özerk Yönetim ierisinde Oslo Akımı diye bilinen msteşarların skandallarını korkusuzca gndeme getiren en önemli şahsiyetlerden biridir.

Filistin Enformasyon Merkezi olarak daha önce Özerk Yönetim Ulusal Gvenlik Danışmanı Muhammed Dahlanın kendisine yönelik İngiltere mahkemelerinde atığı bir dava ile ilgili bir haber yayınlamıştık. Kendisi halen İngilterede yaşamaktadır.

Bu söyleşimizde yazar İbrahim Hammamiye, Batı Şeria ve Gazzede gelişen son olaylarla ilgili soruları yönelterek, Filistinde gidişatın seyrine yönelik beklentilerini almaya alıştık.

Yine bu söyleşimiz, Filistin sorunu iin önemli olduğunu dşndğmz, el-Fetih hareketi, Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbas ve darbeci glerin skandalları ve bugn yeniden bu birime yklenen misyonu iermektedir.

Getiğimiz Haziran ayında Gazzede yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dr.İbrahim Hammami: Bu olay aslında gecikmiş bir operasyondur. Fesadın sona erdirilip bozguncuların reisleri katıktan sonra Gazzede emniyet, huzur ve gven yeniden hkim oldu.
    Gazzedeki yeni durum bir daha asla bırakmamız mmkn olmayan bir dzenleme ve dengedir. Filistin meselesi gerek mecrasına dönmştr. Oslo etesinin giriştiği btn skandallar ve rezillikler halkın göz önndedir.

Gazzeyi alığa mahkm ederken Batı Şeriayı iyileştirmeye yönelik politikalar hakkında ne dersiniz?

Hammami: Hamasın, Gazzede yaptıklarına karşılık Abbasın Batı Şeriada yaptığı dzenleme boş bir hayaldir. Bu dzenlemenin esası, işgalcilerin kendilerine peş peşe indirdikleri şamarlardan ibarettir. İşte bakın Olmert, Abbasla yaptığı son görşmede Batı Şerianın şehirlerine yönelik saldırılarını durdurma talebini reddetti ve serbest bıraktığı 250 Filistinliden sonra 300 Filistinliyi tutukladı. İşgalcilerin istek ve şartları bitmez. Önmzdeki gnlerde bir iyileşme olmayacağını ve bu durumun teslimiyeti dayatmak ve bir takım haklardan ferağat ettirmek iin atılmış lokma olduğunu gösterecektir.

Filistin sorununu ıkmaza sokma abaları sonrasında srecin ne yönde gelişeceğini dşnyorsunuz?

Hammami: Bir buuk sene zarfında Oslocular, Filistinin Demokratikleşme deneyiminin nasıl engellendiğini, seim sonularının nasıl kuşatıldığını, yetkileri kimin aldığını, FKÖnn referanslarını ve mali yardımları engelleyerek ne tr entrikalar yapıldığını tecrbe etmiştir.

Bundan sonraki baskıların öncekinden daha fazla olacağına inanmıyorum. Bu girişimler başarısızlıkla sonulanacaktır.

Bugn Filistinin tek temsilcisi konumunda olan el-Fetih hakkında özellikle de Gazze ve Rammallahda izilen son zikzaklar hakkında ne dşnyorsunuz?

Hammami: el-Fetih Hareketi, kökl bir harekettir ve onlarca yıldan beri Filistin mcadelesine önderlik etmiştir. Ancak zlerek belirteyim ki bugn Oslo etesi tarafından ele geirilmiş ve asıl mecrasından uzaklaştırılarak ismi bile değiştirilmiştir.

Özerk Yönetim Başkanı Mahmut Abbasın, hem Arap dnyasını hem de Filistinde tenkit edilen yeni tutumu hakkında ne dersiniz? Abbas-Olmert işbirliğinin olgunlaştığı söyleniyor, sizce bu doğru mu? Biz gerekten keskin bir dönşmle mi karşı karşıyayız?

Hammami: Keskin bir değişim srecinde olduğumuzu dşnmyorum. Mahmut Abbas direnişin btn biimlerine karşı. Kendisine işgalciler tarafından atılan her şeye inanıyor. Oslo anlaşmasındaki aık başarısızlığının ortaya ıkmasını istemiyor. Abbasın, ahlaki değerleri hie sayarak akl-ı selime meydan okuması yönndeki tavır değişikliği hususunda size katılıyorum. Onun Filistin Merkez Meclisinde yaptığı konuşma, geldiği ökş noktasını ok gzel göstermektedir. Bu konuşma siyonistlerle ortak hareket ederek Filistin halkına olan dşmanca tavrını göstermesi bakımından önemlidir.

Filistin ulusal programı, Abbasın evresindekilerin basın aıklamalarında dikkat ekmek istedikleri bir slogan olarak kullanılıyor. Gerekten ortada bir proje var mı ve bununla ne kastediliyor sizce?

Hammami: Onlar hangi projeden bahsediyorlar? Bu proje hakkında ne mi dşnyorlar?

Kendilerini işgal glerinin iradelerine teslim etmekten başka bir mcadele göremiyorum. Bazen iki devletli özmden bahsediyorlar! 1967 yılında işgal edilen topraklardan geriye ne kaldı? Kuds, btn hesapların dışında tutuluyor. Yeni yerleşim bölgeleri ve Batı Şerianın yarıdan oğunu iine alan tecrit duvarı, bunlar Batı Şerianın yzölmnn yarısından fazlasını kaplıyor zaten. Proje dedikleri şey kendi ıkarları, kendilerine verilen ayrıcalıklar. Bundan başka bir şey değil..

Emniyet Teşkilatının gizli belgelerinin ıkmasıyla ortaya ıkan skandalların yayınlanması hakkında sizin görşleriniz nelerdir? Bundan sonra başka belgeler ortaya ıkar mı sizce? Ele geiren belgelerin ierikleri hakkında ne dşnyorsunuz?

Hammami: Bu belgelerin tamamı yayınlanmadan belgeler zerine konuşmanın bir değeri olmaz. Ben bu belgelerin yayınlanması iin mnasip vaktin beklenmesini kabul etmiyorum. Bu yapılan fecaatlerin bilinmesi iin bu gnden daha mnasip bir vakit yoktur. Yetkililere ağrıda bulunuyorum bu belgeleri yarına bile bırakmadan bugn yayınlasınlar.

Bu erevede, Özerk Yönetim Başkanı rahmetli Yasir Arafatın şpheli ölm ile ilgili ne dşnyorsunuz?

Hammami: Arafatın Suikastı isimli kitapta Yasir Arafatın ölm ile ilgili geniş bilgiler aktardım. Gemişi hatırlarsak el-Fetih Hareketinden, vefatla ilgili soruşturmayı reddedenler bu gn Gazzede ortaya ıkanlar hakkında timsah gözyaşı dökmektedir. Bana göre bu işe karışanlar hakkında soruşturma amanın vakti gelmiştir ve bu milli bir görev addedilmelidir.

Siz el-Fetih yetkilisi Muhammed Dahlana verilen rol ve hatta roller hakkında uyarıcı yazılar yazanlar birisisiniz. Btn bu olanlarda sonra Dahlanın dosyası nerelere uzanır dersiniz?

Hammami: Dahlanın devrinin bittiğine inanmıyorum. Yeni bir role hazırlık iin ortalıktan uzaklaştı. Kesinlikle belirteyim ki Gazzede ki oluşturduğu kale ökmştr. Batı Şeriada da sevilen birisi değil. Dahlanın yapmış olduğu şpheli işler hakkındaki uyarılarım da bitmiş değil. Dahlanın ve onunla beraber hareket eden Oslo etesinin bundan sonraki faaliyetlerin izlenmesi zorunludur.

Hakkınızda Dahlanın atığı dava hakkında nasıl bir tutum izleyeceksiniz?

Hammami: Bu dava Oslo anlaşması bağlamında yeni bir girişimdir. Daha önce de belirttiğim gibi bu hususta hazırlıklarım tamdır. Gemişte btn hatırlattıklarım tarihleri ile beraber bugn iin bir belge niteliğindedir. Komplocular hibir zaman gerekleri susturamayacak ve ifade özgrlğne engel koyamayacaktır.

/ 18, 2017 3:18 pm