..


  filistinliler gercekte on dusunuyor?

  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  filistinliler gercekte on dusunuyor?

      25, 2007 2:32 am

  Filistinliler gerekte ne dşnyor?

  İddiaların aksine Filistin halkı, direnişi ve Hamasın politikalarını destekliyor
  sendika.org


  "Filistinli semenler El Fetih hkmetini Hamas'tan daha ok destekliyor". International Herald Tribune'n attığı bu başlık, geen hafta Ramallah'taki İsrail destekli gayrı meşru ve seimle işbaşına gelmemiş Selam Feyyad "hkmeti"ni destekleyenlerin yreğini serinleten benzerlerinden sadece biriydi. Geen Haziran Filistin yönetimi başkanı Mahmud Abbas, Başbakan İsmail Haniyeh'i azlederek liderlik ettiği Ulusal Birlik Hkmeti'ni dağıtmış ve Filistin yasama meclisinin onayını almadan bu göreve Feyyad'ı atamıştı. Bu olayı, Gazze hattındaki El Fetih'li kumandan Muhammed Dahlan'a bağlı İsrail ve ABD destekli milislerin Hamas tarafından bozguna uğratılması izlemişti.

  Acaba bu kamuoyu yoklaması ABD ve İsrail'in Ramallah'taki Filistinli işbirliki liderlere yaptığı kaynak ve silah aktarımını ve Hamas'la btn diyalog yollarını reddeden, Gazze'deki halkını acımasız bir kuşatmaya hapsetmek iin trl dolaplar evirerek direnişi kırmaya alışan ve İsrail'i kucaklayan Abbas'ın stratejisini temize ıkarıyor mu? Kamuoyu yoklaması sonularına daha yakından baktığımızda durumun tam tersi olduğu görlyor.

  Kamuoyu yoklamasını yayınlayan Jerusalem Medya ve İletişim Merkezi JMCC, Filistinlilerin "oğunluğu"nun "Feyyad hkmetinin performansının (demokratik şekilde seilmiş ve Abbas'ın azletme emrine rağmen fiilen halen başbakan olan) Haniyeh'in hkmetinden daha iyi olduğunu" söylediği borusunu öttryor. Araştırma sonucuna göre Haziran ayından bu zamana değerlendirildiğinde halkın %46.5'i (halkın oğunluğu değil diğer seeneğe göre daha fazlası) Fayyad'ın performansını %24.4'n desteklediği Haniyeh'in performansına tercih ediyor. (bkz. JMCC anket no 62, Ağustos 2007)

  Eğer doğruysa, bu, Abbas ve Feyyad iin etkileyici bir kazanım olmuş olacak. Yoklama ayrıca, eğer yeniden seim yapılacak olursa Hamas'ın %24'lk oyuna karşılık El Fetih'in %38 oranında oy alarak hem Gazze'de hem de Batı Şeria'da yönetimi yeniden alacağını söylyor.

  Bu yoklamanın da daha önce JMCC ve diğer kuruluşlar tarafından yapılan kamuoyu yoklamaları gibi El Fetih'e olan desteği abarttığı ve Hamas'a olan desteği kmsediğine inanmak iin geerli nedenlerimiz var (Btn kamuoyu yoklamalarının 2005 yerel ve Ocak 2006 genel seimlerinde El Fetih'in rahat bir galibiyet alacağını söyleyerek hatalı kehanetlerde bulunduklarını anımsayalım).

  Bu metodolojiye göre, son kamuoyu yoklaması Batı Şeria ve Gazze'de bulunan yerleşim birimlerindeki 1199 Filistinli ile yz yze yapılan görşmeleri de ieriyormuş. Durumun böyle olduğunu farz edelim.

  Abbas, Hamas'ı etkili bir biimde yasadışı ilan eder ve İsrail destekli ve İsrail işgal glerinin yanında alışan gvenlik gleri Hamas yanlılarını kitlesel tutuklamalara maruz bırakırken diğer yandan İsrail de Filistin resmi kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları iinde ve dışında alışan kapsamlı bir işbirliki ağı yardımıyla Hamas yeleri ve diğer Filistinli direniş glerine karşı kitlesel kaırma ve yargısız infazları hayata geiriyor. Bu şartlar altında (gizli oylama yoluyla öllmş olan) Hamas'a olan gerek desteğin yz yze görşmede sizden itiraf isteyen ve size ne kadar yakın oldukları kolayca tahmin edilemeyen yabancılarla yapılan röportajlara nazaran ok daha yksek olması şaşırtıcı değil.

  İkincisi, Filistinlilerden "performansı" değerlendirmeleri istendiğinde tam olarak neyi dikkate almaları gerektiği aık değil. Soru, demokratik yolla seilmiş Hamas hkmetinin yönetime geldiği Mart 2006 tarihinden bu yana kabinesinin yarısının İsrail tarafından kaırılmış olmasını, hkmeti maaşları ödeyebilmesini sağlayan yasal gelirlerinden yoksun bırakan ABD-AB-İsrail kuşatmasını, Dahlan'ın etesinin sabotajlarını ve haziran ayından bu yana uygulanan ve Gazze ekonomisinin ökmesini sağlayan ambargoyu da hesaba katıyor mu? (En son manevra İsrail, Avrupa Birliği ve Abbas'ın danışmanlarının el ele vererek, Hamas'ın btn gelire el koyduğu iddiasıyla -ki bu iddia Gazze resmi elektrik şirketi tarafından yalanlandı- Gazze'nin elektriğinin kesilmesiydi).

  Aynı zaman diliminde Abbas ve Feyyad yabancı patronları tarafından verilen yzlerce milyon doları kabul ediyordu. Pek de adil bir karşılaştırma değil ama bu, tm avantajlarına rağmen Abbas ve Feyyad'ın kamuoyu yoklaması tarafından öllene nazaran dikkate değer biimde başarısız olduğunu gösteriyor.

  Gazze sakinlerinin %44', kendi gvenlik şartlarının Hamas'ın yönetimi almasından bu yana geliştiğini söylerken (ve %31'i daha kötye gittiğini belirtirken), Batı Şeria'daki yerleşimcilerin %36.5'i Abbas ve Feyyad yönetimi altında gvenliğin daha da kötye gittiğini ve sadece %17'si gvenlik şartlarının iyileştiğini söyledi. Ankete katılanların %5'i durumdan "olduka tatminkar" iken yarısından fazlası Abbas'ın performansından "tatminkar değil". Genel olarak, işgal altında yaşayan Filistinlilerin %26'sı Feyyad hkmetinin iptal edilerek başını Haniyeh'in ektiği ulusal birlik hkmetinin yeniden hkmete gelmesinden yana iken (Batı Şeria'da %21 ve Gazze'de %34) sadece %17'si Haniyeh hkmetinin dşmesi ve Feyyad hkmetinin Gazze ve Batı Şeria'da yönetime gelmesini savunuyor (Batı Şeria'da %18 ve Gazze'de %16). Bu önerileri bir başka yönden okuyacak olursak, işgal altında yaşayan Filistinlilerin sadece %17'si Feyyad hkmetini yasal otorite olarak göryor.

  Filistinlilerin oğunluğu, Abbas'ın Hamas'la görşmeyi reddeden uzlaşmaz tutumuna karşın, diyaloga geri dönlmesini ve ulusal birliğin sağlanmasını istiyor. En ok gvendikleri liderler sorulduğunda ise Abbas %18 (Batı Şeria'da %17 ve Gazze'de %20) ile ilk sırayı alırken, ikinci sırada %16 (Batı Şeria'da %11 ve Gazze'de %25) ile Haniyeh var. Selam Feyyad ise her iki yerleşim yerinde aynı oranda destek görerek %3.5 ile beşinci sırayı alıyor. Filistinlilerin yaklaşık te biri ise kimseye gvenmediklerini söylyor. Başkanlık seiminde kime oy verileceğine dair soruya cevap olarak Abbas ve Haniyeh %21 ve %19 ile istatistiksel olarak eşite yakın destek alırken Feyyad %5'te kalıyor.

  Eğer yoklama Abbas ve Feyyad'a dşk destek (ve btn siyasi partilere byk bir sevgisizlik) olduğunu gösteriyorsa, bu; Abbas'ın İsrail ile barış görşmelerine şartlı da olsa teslim olma siyasetinin reddedilmesi anlamına geliyor. Abbas, geri dönş hakkını iptal etmenin, İsrail yerleşimlerinin kalmasına izin vermenin ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile görşerek Batı Şeria'nın bir kısmında bir Filistin devletinin kurulmasına karşılık Kuds'n byk bölmnden vazgemenin "prensip anlaşması"nın kalbi olduğunu söylyor.

  Yine araştırmaya göre, işgal altında yaşayan Filistinlilerin %70'i "btn mltecilerin daha önceden yaşadıkları topraklara geri dönmesi" hakkına bağlı kalınmasını istiyor. Kalanlar iinde %12'si sadece bazı mltecilerin anayurtlarına geri dönebileceğini dşnyor. %7 ise mltecilerin dönmemesi yanlısı.

  Halkın %82'si İsrail'in eşit byklkteki İsrail toprağına karşılık Batı Şeria'daki byk Yahudi yerlerinin kontroln srdrmesine izin verilmesine şiddetle karşı ıkıyor. Ve %94'u Kuds'teki El Aksa Camii'nin bulunduğu bölgenin İsrail yönetiminde kalmasını reddediyor.

  Barış sreci endstrisinin propagandacıları, srekli, Filistinlilerin ezici oğunluğunun iki devletli özm desteklendiğini iddia ediyorlar. Bu asla doğru olmadı (lke dışındaki milyonlarca Filistinli mlteci ve srgn seimlere katılamadılar ve oy kullanamadılar). İşgal altında yasayan Filistinliler arasında yapılan bu kamuoyu yoklaması iki devletli özme desteğin %51'de (Batı Şeria'da %49 ve Gazze'de %54) kaldığını gösteriyor. Aynı zamanda "Filistin topraklarında Filistinli ve İsraillilerin eşit temsil ve haklara sahip olduğu uluslarst bir devlet" iin destek hem Batı Şeria'da hem Gazze'de %30'u buluyor.

  Hibir byk parti ya da liderin onaylamamasına ve gözden dşrlmeye alışılmasına rağmen tek devletli özme olan destek etkileyici biimde yksekken ve emekleyerek de olsa giderek ykselirken, muazzam aba ve kaynakla desteklenmesine karşın iki devletli özm byk oranda taraftarsız kalıyor.

  Bağlam ve soruların oluşturulması bakımından JMCC kamuoyu yoklamasının yöntemine dair haklı endişelerimiz var. En azından katılımcılardan biri şphe yaratıyor nk anketi Ghassan Khatib, El Fetihli Filistin yönetiminin iinde pek ok kez bakan olarak yer almış bir isim. http://palestinianpundit.blogspot.com/2007/08/fabricating-palestinian-public-opinion.html

  Bununla birlikte, ne kadar kuşku barındırsa da, bu yoklama işgal altındaki Filistinlilerin temel hedefinin birlik olarak kalmak olduğunu teyit ediyor. Haklarından vazgemeleri iin karşı karşıya kaldıkları alık ve terör komplosuna rağmen kendilerini savunmaktan vazgemiş değiller.

  Ali Abunimah The Electronic Intifada'nın kurucularından ve One Country: A Bold Proposal to End the Israeli-Palestinian Impasse kitabının yazarı.

  Electronic Intifada'daki İngilizce orijinalinden Soner Torlak tarafından Sendika.Org iin evrilmiştir.

   / 20, 2019 6:27 am