..


  Vakti Gelmedi mi?

  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:56 pm

  Vakti Gelmedi mi?  [ 15/08/2007 - 06:21 PM ]


  Dr.İbrahim Hammami  Bugn yine el-Fetih'in sembolik kk bir guruptan ibaret olması isteniyor: İşgalci glerin kontrolnde bulunan Ramallah'taki siyah bölgede, lanet olası işgalcinin korumasında muhasara altında tutulan, MahmutAbbas'ın diktatörlk rejimiyle ve her gn ıkardığı fermanlarla ki topyekun Filistin davasının yanında el-Fetih'e ait her şeyi yok etmeyi amalayan fermanlardır bunlar- ve sanki kendisini hata yapmaz bir ilahmış gibi gösteren entrikaların zerini örtme yöntemiyle yönettiği bir gurup.
  Tarafsız bir şekilde durup bugn el-Fetih'i ve onun kararlarını kimin temsil ettiğine bakalım. Onlu ete, el-Fetihin Genel Sekreteri Faruk el-Kaddum[1]inin yetkilerini azaltmış; hareketin Gazzedeki Genel Sekreteri Ahmet Hillis[2]e saldırıp onu hain ilan etmiş ve Hani el-Hasan[3]ı onlu eteyle ve başkanla anlaşmazlığa dştğ iin hareketten ihra ederek yargılanmasını istemiş ve bir de 1989 yılından beri ertelenen hareketin altıncı genel kongresinin yapılmasına yönelik Ebu Mahir el-Guneym[4]in yaptığı davetleri reddetmiştir. Bu onlu ete daha önceden de Mahmut Abbas'ın karşısında başkanlık seimlerinde kendini aday gösterdi diye Mervan el-Barguti[5]yi de yerden yere vurmuştu.
  el-Fetih'in hibir denetleme olmaksızın, bu onlu etenin elinde mahkum olması makul mu? el-Fetih'in şerefli evlatları nerede? Kim bunlar? el-Fetih'in yönettiği direniş hareketinin, bozguncu Ebu Cebel ve el-Aksa Şehitleri adıyla fesat yayan bölğn kapatılması karşılığında Abbas'ın gvenliğinde yeni bir makamı kabul etmekte tereddt etmeyen alak Cuneyn Zekeriyya ez- Zbeydi[6] tarafından temsil edilir hale gelmesi kabul edilebilir bir şey mi?
  el-Fetih'i bitirme planı uzun zaman önce başladı ve bu planın mahsullerini toplama zamanı artık gelmiş bulunuyor. Abbas'ın yöntemine karşı ıkan herkesi hareketten uzaklaştırma faaliyeti tamamlanmak zeredir, direnişin ve Filistin halkının haklarının hayvan pazarında satılması yaklaşmıştır, ama....
  Dr. Sleyman Salihbugn Katarda yayınlanan eş-Şark gazetesindeki makalesinde bu konu hakkında şöyle diyor:
  Ben hala el-Fetih bağlılarının şerefli kişiler olduklarına inanıyorum. Onlar Filistin davasının mdafiidir ve mcadelelerle dolu zengin bir tarihi tecrbeye sahiptir. Ama geen sre zarfında bir gurup bozguncu, önderliği gerek liderlerin elinden alarak hareketin gidişatını yanlış bir yöne yönlendirmiştir. Yaptıkları Filistin halkının bağımsızlık ve hrriyet talepleriyle elişmektedir. Bunlar barış serabı peşinde koşmaktadırlar. İsrailin Kudsn işgalinde ve (srgndeki) Filistin halkının dönş hakkını reddetmedeki ısrarcılığı devam ettiği srece bu barış dş, bir hayalden öteye gidemeyecektir. Tm bu yapılanlar, Filistin halkının gerekleştirdiği meşru direnişle elişmektedir.
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:57 pm

  Ve mesajı el-Fetihilere yönelterek ekliyor:
  Bu yzden bu mesajıel-Fetih'in asil evlatlarına yöneltiyorum ve bunu yaparken de şerefli insanların oğunluğu oluşturduklarına inanıyorum. Onların, dinlerini dnyalarına, Kuds davası ve dönş hakkını yksek makamlara, Avrupa ve Amerika bankalarındaki yığınla paraya satmış olan hain ve casuslardan temizleyeceklerine gveniyorum.
  el-Fetih'in soylu evlatları! Bağımsızlık, hrriyet ve vatanı işgalden kurtarma mcadelesi veren, Filistin halkının meşru direniş hakkını mdafaa eden direniş hattının sekin temsilcisi el-Fetih'in gzel yzne tekrar kavuşması iin saflarınızı temizleme hareketine girişin.el-Fetih'in soylu evlatları! Tarihi komutanlarınızı doğru mevkilerine getirirken bu komutanların başına da Hani el-Hasan, Faruk el-Kaddumi ve Ahmet Hillis'i geri getirmeyi unutmayın.
  el-Fetih'in soyluları! Gazze'deki zaferi kazanan btn bir Filistin halkıdır ve siz bu zafere ortak olmuş kişilersiniz.Ve Fetih Gazze'de yenilmedi; aksine yenilen, İsrail'le ilişkisi olan bozguncu dzenden başkası değildir.
  Soylu el-Fetihliler! Biliyorsunuz ki Hamas'taki kardeşleriniz Filistin'in bağımsızlığı iin hayatlarını feda eden drst şerefli adamlardır ve onlar gvenlik glerinin liderlerini serbest bırakmışlar ve el-Fetih'le ilişkisi olan hi kimse en ufak bir zarara uğramamıştır.Çnk onlar Filistin hrriyetine kavuşuncaya kadar srecek olan uzun mcadele yolculuğunda el-Fetihlileri yanlarında görmek istiyorlar.
  Soylu Fetihliler! Bozguncuların yaydığı o yalanlara inanmayın. Zira Hamas, btn Filistinlilere sevgi ve tevazuyla muamelede bulunmuş ve Filistin halkının birliği iin mcadele etmiş, toplumsal adalet ve gvenliği sağlamıştır.
  Soylu el-Fetihliler! Asil liderlerinizin arkasında birlik oluşturun, bozguncuları saflarınızdan kovun ve Filistin halkının tekrar birlik olmasını sağlayın. Çnk birlik, dşmanımız İsraille yzleşmede kullanılacak en önemli silahtır.
  el - Fetihin Evlatları ve Soyluları, Bu Sizi Yok Etme Planıdır!
  Peşpeşe gelen olaylar zinciri ispat etmiştir ki; Mahmut Abbas ve MuhammedDahlan [7] ın siyasetinden en byk ve belki de tek zarar gören, peş peşe ağır yenilgiler ve darbeler altında yalpalayan el-Fetih'tir. Bu sefer darbeler Oslocu Yönetimden ve onun bilmecelerinden usanan halk tabanından geliyor. Hatta neredeyse bazı kişiler uzun bir zamandan beri mcadele ve direniş sahnesinde başrol oynamış, evlatlarından bir oğunu feda etmiş, onları hizmet iinde kullanmış, gcn kırmayı başaramayan bölnme ve tahrik fırtınalarına karşı meydan okumuş olan hareketin ölm fermanını ıkaracaklar.
  Hareketin gc bir ok sebepten kırılmamıştır.Bunların en önemlisi ; oğu zaman yaptığı felaket siyasetine rağmen Yaser Arafat'ın hareketin başında oluşudur.O, hareketin emniyet kapakığıydı ve O'nun vefatıyla el-Fetih'te, Halk Cephesi, Hamas ve İslami Cihad gibi liderlerinin vefatından etkilenmeyen diğer grupların aksine, atlamalar ve lider olmayışının eksiklikleri ortaya ıkmaya başladı.
  Ama bu sefer el-Fetih'in karşılaştığı meydan okuma daha önceden aşina olmadığı bir trden.Ve bu trden bir meydan okuyuş daha tehlikeli ve de yıkıcı nk sonunda el-Fetih'i siyaseten zayıf, hibir yaptırıcı gc olmayan beyanatlar ıkarmaktan başka elinden bir şey gelmeyen bir partiye dönştrecek. Önceden planlanmış ve kasıtlı yapılan bu yıkım faaliyetini bizzat hareket yönetimi kendisi yönetiyor.
  Birokları bunun komplo teorisi ve uydurulmuş bir yalan sayabilir. Ama partizanlık, tutuculuk yapmadan ve önyargısız bir şekilde Abbas-Dahlan ikilisinin yönettiği el-Fetih'i yıkma planının benzerliklerini göz önne seren bazı işaretlerde biraz duralım.
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:57 pm

  Tarihi Bir Karşılaştırma: Filistin Perestroykası
  Gorbaov yeniden yapılanma ve reform şiarı altında, iki seneyi bile aşmayan kısa bir zamanda eski Sovyetler Birliği'ni dağıtmayı ve onu byk bir g olarak uluslararası arenadan ıkarmayı başarmıştır.Ve bu; Komnist Partinin ökp eski Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri'nin; Azerbeycan ve Ermenistan gibi aralarında ekişen bağımsız devletlere ya da Grcistan ve Rusya gibi aynı devlet iinde birbirleriyle mcadele eden bir yapıya dönşmesine yol amıştır. Sarhoş Yeltsin ve eski Komnist Partili yelerinin yönetiminde Sovyetler Birliği, sahip olduğu istihbarat örgtnn acımasız yapısına ve askeri donanıma rağmen mafyatik örgtlenmenin devlete hakim olmasına engel olamamıştır.
  Perestroikası ve onun uzantıları bugn aynen Filistin'de tekerrr ediyor. Şöyle ki: Dahlan reform sloganıyla nasihati bir imajla ön plana ıkmış, Abbas ise aday olup sonra da tek başkan olmak, rmşlk ve bozgunculukla nam salmış kişilerin yönetiminde reformcu anlayıştan uzak reform alışmalarına başlamak ve işgalci glerin bile yapamadığı el-Fetih'i ierden ve özne yönelik bir yıkıma uğratmak iin Arafat'ın Paris'e götrldğ gece yeniden ortaya ıkmıştır.
  Gorbaovve Yeltsin tarihi bir mcadele ierisinde yer almış kişiler değillerdir. Aynı durum reform adına şu an Oslo kahramanlarının yaptığı gibi her şeyi mahveden Abbas ve Dahlan iin de geerlidir.
  Niin el-Fetih'i Bu Yolla Yok Etmek İstiyorlar?
  Cereyan eden olayları dikkatlice takip eden kimse tam olarak şunu bilir ki; el-Fetih, Abbas ve Dahlan'ın doğrudan bir mdahalesi olmadan önce de milli mcadeleyi yöneten bir hareket olarak kendi kendini yok etmeye sebep olacak i anlaşmazlıklar ve bölnmşlklerden yana olduka dertliydi. Ama bu, direnen btn gruplarını yok ederek btn bir halkı mahvetmeyi planlayanları memnun etmedi.
  Şayet böyle olsaydı el-Fetih'in evlatları ve soyluları ykselişlerine devam etsinler diye bu topraklarda varlığını kanıtlamış diğer gruplara karışırlardı. Ama plan btn hareket ve gruplara darbe indirmeyi gerektiriyor. Eğer bu gerekleşseydi direniş ateşi bir daha yanmamak zere sönerdi. Bu yzden de daha byk bir hedef iin kullanılabilecek bir el-Fetih uyanışı gerekliydi.
  Hareketi kasıp kavuran şiddetli anlaşmazlıkların gölgesinde el-Fetih'in saflarını birleştirmek iin ve herkesin istediği yenilik vaatleriyle hareketin evlatları bir nebze olsun nefes alsın diye bir can simidi gibi Abbas'ın adaylığında ve seilmesinde oy birliğine varıldı.Hareketin evlatlarının duygularıyla oynandı. Vaat ve programıyla rakiplerinin karşısında onlara başarı getirecek olan -ki bu herkesi birleştiren hedefti- yeni reform yönetiminin kontrolnde hareketlerinin itibarını yeniden geri kazanabilmek iin seimlere girmeye olan istekleri arttı.
  Ama Abbas ve Dahlanın başka planları vardı. Islahatlar tamamlanmadı, vaatler yerine getirilmedi, aşırılıklar arttı, kokuşmuşluk daha da yaygınlaştı ve bozulmanın görntleri olduğu gibi kaldı. Bunun zerine hareket halk desteğini kaybetti ve hızlı bir şekilde ayrılıklar baş gösterdi. Seimlerin ilk aşamaları Fetihliler iin tehlike anlarının aldığını gösteriyordu. Hareketin liderliğinde ise işler yolundaydı, hesaplar tutuyordu. Şöyle ki el-Fetih konumunu kaybeder kaybetmez onun baş rakibi Hamas'a olan hiddeti el-Fetih/el-Fetih ve el-Fetih/Hamas taraflarına dönşcekti ki bu ilerde de geleceği zere ilk işaretleri görnmeye başlayan bir durumdur.
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:58 pm

  el-Fetih zayıflayıp da mali ve liderlikle ilgili işlerin dizginlerini elinde bulunduran ve kendi istedikleri gibi liderlik seimlerini tamamladıktan sonra hareket zerindeki siyasi hakimiyet sağlanmış oldu. Peşinden de, işgalciyi koruma görevini yerine getirmek iin el-Fetih savaşılarının gvenlik teşkilatına entegrasyonu sağlandı. Buna karşı gelenler ise kaydadeğed bir direnle karşılaşmaksızın, diğer hareketlere darbe indirmeye bir ön hazırlık ve bahane olsun diye ortadan kaldırıldı. Bu sebeple Özerk Yönetim liderliği ilk önce, Özerk Yönetimin kanunlarına karşı gelen el-Fetihlilerle başladı işe. Sonra yönetimin tekliği ve yasanın stnlğ gerekesiyle diğerlerini ortadan kaldırmasına engel kalmadı. Böylece en önemli aşama kat edilmiş oldu.
  Niin el-Fetih?
  Hareket doğal ökş seyrine terk edilseydi diğer hareketler bundan istifade eder, herkesi yok etmek iin hazırlanmış planı başarısızlığa uğratırlardı. Hem sonra asıl önemli olan, şu ana kadar gelmiş gemiş en byk grup zerinde yoğunlaşmaktı. En byk oluşunun sebeplerinden bazısı şöyle sıralanabilir:
  -el-Fetih en azından tarihi ve milli aıdan, planın başlangı anında bile en byk gruptur.
  -el-Fetih örgtlerin iinde, amaları gerekleştirmede kullanılacak para bakımından sıkıntısı olmayan en byk örgttr.
  -Hareketin uzun bir mcadele tarihi vardır.
  -Hareket; iktidar partisi, Filistin Kurtuluş Örgt ve Oslo Yönetiminin zerinde hakim bir g konumundadır.
  -el-Fetih, kendi iradesiyle Abbas'ı başkan seen ve O'na uluslararası alanda istenen meşruluğu veren bir harekettir.
  -Hareketin iindeki byk paralanmalar, grupları birbirine karşı kışkırtmayı kolaylaştırır.
  -el-Fetih'e darbe indirmek, başkan ve onun otoritesi, hareketin setiği ve hareketi temsil eden kişiden rahatsız olmaz gerekesiyle diğerlerine darbe indirmek iin gerekli bahaneyi hazırlar.
  Sözde reform alışmaları başlar başlamaz yolundaki her şeyi ezip geti. Zira sahte ilkeleri, ona karşı ıkıldığında i alkantılara sebep olacak kadar gl. Ki bu g, gerektiğinde tehlikeyi abartılı bir şekilde bytlen muhaliflerin aleyhine, sanki el-Fetih'e bir tehlike oluşturuyorlarmış gibi i hesaplaşmalarda hareketin son g kalıntılarına öldrc darbeyi indirmek iin kullanılacaktır.
  Plan Ve Onun Sembolleri
  Birbirine paralel iki cephe zerinde Filistin davasını ortadan kaldırmaya yönelik plan, grupların tasfiyesi kanalıyla uygulamaya konulacak. Bahsi geenlere ek olarak şunu söylemeliyiz ki planın uygulanması iin iki ana merkez zerinde yoğunlaşılacaktır:
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:59 pm

  el-Fetih
  1-Rakip liderlerin yetkilerinin ellerinden alınması ve onların uzaklaştırılmaları ki bu Mervan el-Barguti'nin susturulup yetkilerinin alınmasında ve şimdi de Faruk el-Kaddumi'nin karar alma mekanizmasından uzaklaştırılmasında cereyan eden durumdur.Bu konuda Barguti'nin başına gelenleri bir daha gözden geirelim:
  *Barguti, Özerk Yönetimi başkanlık seimlerine aday olacağını aıklar aıklamaz btn sorunlar gn yzne ıktı, demokratik kurallar altst oldu. Milli mcadelenin sembol kahraman tutsak, intifadanın ve el-Aksa Şehitleri Tugaylarının komutanı, Arafat'tan sonra onun halefi olabilecek adaylar iinde en şanslısı olan kişi; byk bir gle ve bir gn gibi kısa bir zamanda el-Fetih'in ilkelerinin dışına ıkan, kendi ıkarlarını hareketin ıkarlarının stnde tutan, bencil, Şaron'un planlarının hizmetisi, kendisine karşı hareketten kovulmasına kadar varacak kararların alınmasının gerekli görldğ bir kişi oluverdi.
  *Demokratların ilki, kökl el-Fetihli et-Tayyip Abdurrahim şöyle diyor: Bu durum (Barguti'nin konumunu kastediyor) el-Fetih gelenekleriyle bağdaşmayan, uygunsuz, garip bir durumdur. Hangi trden sebeplerin Mervan'ı siyasi değişimlere ittiğini bilmiyoruz. Birka gn önce Ebu Mazin'i Özerk Yönetimin başkanı olarak kabul ettiğini aıkladı. Ama bu tarz değişimlerin siyasi oyuna ve birliğimizi bozmak iin yapılan cesurca alışmalara daha uygun olduğunu zannetmiş olmalı..Milli birliğimizi bozmak iin ifadesini kullanırken abartmış olmam nk kardeşimiz Mervan bağımsız bir aday olmak iin el-Fetihli oluşundan vazgemiştir.el-Fetihliler kışkırtmalar ne dzeyde olursa olsun el-Fetihli olmaktan vazgemeyi kabul etmezler. Görnen o ki, bazı vehimler var ve biz hayali şeyler peşinde koşanları bunu yapmaya iten sebebin ne olduğunu bilmiyoruz. Sizi temin ederiz ki, el-Fetih'e ait evreler biricik adayı Ebu Mazin'in etrafında toplanıyor. Şphesiz ki el-Fetih erevesinden dışarı ıkmak el-Fetih'e yapılmış bir saldırıdır ama bu saldırı bize bir zarar veremez, biz sapasağlam yerimizde duruyoruz.
  Ama et- Tayyip burada Fetihiliğin ne olduğunu tam olarak aıklamamıştır. et-Tayyib'in tutumu, söylediği sözler kadar garip değil. Nitekim o roln yerine getirmek iin FKÖnn Merkez Komitesinden ıkıp yaptığı gibi kendisinden başka kimsenin beceremediği siyasal maniplasyon görevini yerine getirmeye gitmiştir. O, bu maniplasyon görevini Arafat'ın hastalığı sresince geen haftada ok iyi yerine getirmiş olup Arafatı sistematik olarak zehirleme işini gerekleştirmiştir.
  *Bundan sonra, el-Fetih'in kararlarının değişime ve tartışmaya aık kararlar olmadığını vurgulayan ve bunun iin biz Filistin seimlerinde hareketin adayı olarak mcadele arkadaşımız Ebu Mazine tam destek veriyoruz diyen el-Fetih tutsaklarından, bu adımın amacının sistemi bozmak, kaos ortamı oluşturmak ve şahsi ıkarlarını gerekleştirmek iin uğraşan biri olduğu yönnde iddialarda bulunan el-Fetih genlik hareketine kadar Barguti'ye saldıran bir ok aıklama yapıldı.
  *Aynı şekilde el-Fetih, Gazze şeridindeki Filistin Muhasebeciler ve Denetmenler Cemiyeti'nde Barguti'nin Filistin başkanlık seimlerinde kendini aday göstermesini kınadı ve şöyle dedi: Biz Mervan Barguti'nin hareketin duruşunun dışına ıkarak ve sırf şahsi ıkarları iin kendini bu makama aday göstermesini sorumsuz bir davranış olarak değerlendiriyoruz. Bu aıklamalar bir bir ok kez yapılmış, Barguti'nin hareketten ayrılması ve kovulmasını isteyen dşnceler her seferinde tekrarlanmıştır.
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 8:59 pm

  2-el-Kaddumi'ye gelince onun hareketten uzaklaştırılması başka bir yöntemle; katılamaması iin toplantıları Ramallah'ta dzenleme, Arafat'ın hastalık ve ölm dosyasını gizlemedeki başarısına karşılık ve el-Kaddumi'nin siyasi yaşantısına son vermek iin tasarlanmış projeyi yrrlğe koyması iin Nasır el-Kudve'nin Dışişleri bakanlığı mevkiine getirilmesi yöntemiyle halledilmiştir. Btn bunlara rağmen el-Kaddumi, yapılan değişiklikleri ve uygulamaları reddeden aıklamalar yaparak uzaklaştırma abalarına hala direniyor. Ancak o, bu kadar uzak mesafeden ve byk halk desteği olmadan karar alma merciindeki etkisini kaybedecektir.
  3-Arafat döneminin kapanması: Bu da Abbas'ın emniyet komutasında bulunanları görevden aldığı, Arafat'ın kararlarını feshedip msteşarlarını istifaya zorladığı ve diğerlerini de yönetim bölgelerinin dışındaki makamlara getirerek uzaklaştırdığı bir dizi kararla tamamlanmıştır.Ve bu icraatlarla kimseye bir şey sezdirmeden karar alma mekanizmasındaki herkesin zerinde hakimiyetini sağladı.
  4-Abbas'ın sunduğu slogan erevesinde yönetim merkezlerinde kontrol sağlamak; her ne kadar Dahlan gerektiğinde para harcayarak oyları, vicdanları yaptığı paralı anlaşmalarla satın alarak bu görevi stlenmiş olsa da Abbas, hareketin tehizatlarını ve mali kaynaklarını kontrol altına alması; istediğinin kazanmasını sağlamak, istediğini de uzaklaştırmak iin oylama olmaksızın hi bir el-Fetih yönetimini tanımamayacağını söylemesiyle mmkn olmuştur.
  5-Grupları zayıflatmak ve herkesi Abbas- Dahlan ikilisinin rahmetinden medet umar hale getirmek ve hareket gruplara ayrılıp paralandıktan sonra herkes onların sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmaya alışsın diye dolaylı yollardan i bölnmeleri desteklemek.
  6-Yöntemlerine karşı ıkmak isteyenlerin gizlice önn almak ve gerektiğinde de otoritenin gcn ve etkisini arttırmak iin kk savaşlar ve tartışmalar uydurmak suretiyle fitneyi yaymak iin silahlı eşkıyaların serbest bırakılması .
  7-Sabun köpğ gibi abucak sönen sahte zafer muştularıyla şiddetli mitsizlik ve bozgun halinin yaygınlaşması iin el-Fetihlilere hareketlerine olan gvenlerini kaybettirecek i sarsıntılar oluşturmak
  8-Btn fesat sulamaları karşısında emniyet kapakığı gibi duran, yaşam şartlarını iyileştirme ve reform yapma yalanlarına devam etme.
  Diğerleri
  Bu Fetih'le ilgili olan durum Diğer grup ve hareketlere gelince plan daha az tehlikeli sayılmaz. Herkesi dumura uğratmak iin plan önceki sayılan maddelerle paralel bir şekilde uygulanacak. Ve şimdi sayacaklarım planın netleşmeye başlayan bazı görntleridir:
  Hali hazırda bekletilen beyanatlar ve ateşli aıklamalar vasıtasıyla el-Fetih'le diğer gruplar arasındaki anlaşmazlığın derinleştirilmesi.. Bu ama doğrultusunda ayrılık ve fitne yaymak iin bazı semboller harekete geirilmiştir. Bunlardan bazısı şöyle sıralanabilir:
  1-Rakip listeler arasındaki uurumu arttırmak iin btn seim faaliyetlerine şphe karıştırmak. Bu, seim kanunu hazırlayıp Yksek Meim ve Denetleme Kurulunu kurup basın yayın organlarını ve gvenlik glerini kontrol altına aldıktan sonra btn bunları sadece başarısını garanti altına almak iin yapan bir otoritenin muhaliflerini sahtekarlıkla sulaması, benzeri görlmemiş tarihi bir gerekliktir. Aynı anda hem glmeye hem de tiksinmeye sebep olan bir gereklik.
  2-el-Fetih'in himayesinde olan bazı silahlı eteleri, saldırı dzenleyip ateş amaları, tehditler yağdırıp ortamı iyice kızıştırmaları iin tahrik etmek.
  3-Diğerlerinin niyetlerine dair insanları kuşkuya dşrme, liderlerine saldırıp onların zaferlerini kk görmek ve anlaşmazlıkları daha da iinden ıkılmaz hale getiren hayali zafer marşları söylemek iin dnyanın göz önnde basın toplantıları dzenlemek.
  4-Şayet ihtiya olursa kanunun yaptırım gcn yrrlğe koymak iin g kullanarak Özerk Yönetimin ve onun Arap ve Uluslararası destekli gvenlik glerinin mdahalesiyle son bulacak silahlı atışmalara göz yumulabilir.
  5-Halksa, gelirlerine yapılan kısıtlamalar, darbeler, baskınlar ve ihtilaflar sonucu i ve dış barışa olan gvenlerini yitirdikten sonra hi bir itiraz ve sorun olmaksızın ve neye mal olursa olsun kaybettikleri i ve dış gvenliğin birazını olsun kendilerine tekrardan sunacak herhangi bir otoriteyi kabul eder hale gelecek.
  avatar
  1
  1


  : 1256
  : 32
  : ...
  : Technological techniques
  : 27/04/2007

  w : Vakti Gelmedi mi?

      21, 2007 9:00 pm

  Sonu
  İlk zarara uğrayan el-Fetih'tir. Plan, diğer paralarının başarısını garanti etmeksizin işe Fetih'le başlamıştır.Ve burada 5/12/2004 tarihli Saygın el-Fetih Demokrasisi başlıklı yazdığım bir metinden bazı kısımları alıntılıyorum:
  Bu görşm "yenilmez el- fetih yenilmez" sloganlarının yankıladığı birortamda ve "ben el-fetih evladıyım ondan başkasına tezahrat etmem" sloganları altında yaşayanların hi hoşuna gitmeyecek. Ama iinde bulunulan durum artık siyasi kibarlık ve nazik davranışlara eski sloganlara ve şakacı oğunluğun zihniyetine bağlı kalmayı kaldırabilecek dzeyde değildir.
  Zamanın yok ettiği el-Fetih'in komuta sisteminde hi bir umut görmyorum ama btn umut, el-Fetih'in bu topraklarda bulunan, hareketin ana tabanını oluşturan Filistin halkının maslahatının nerde olduğunun bilincinde olan, omuzlarında uzun senelerden beri ertelenen hareketin genel kongresinin yapılması ve hareketin eğilimlerini temsil eden yeni yönetimleri seme sorumluluğunu taşıyan; herkesi hesaba ekmek ve sadece ıkarlarını dşnen şu anki yönetime alaşağı edip harekete eski heybetli gnlerini geri kazandıracak kök ve kadrolardadır.
  Orman kanunları, ölmsz lider, tek aday, meşru ve biricik temsilci, devrimin meşruiyeti, mcadele tarihi ve el-Fetih demokrasisi adına atılan diğer sloganlar artık fayda etmiyor ya da eskiden olduğu gibi etkili değil.
  Henz vakit var ama baltayı taşa vururlarsa gelecek yeni liderin ilk kurbanları yine el-Fetih olacak. Ve el-Fetih, hareketin farklı kanatları diğerlerine darbe indirmek, Bush'un hazırladığı, Şaron'un zerinde oynamalar yaptığı (sadece 104 değişiklik) ve Condoleezza Rice'ın piyasaya srdğ tam olarak ilk aşamasında halk direnişini kırmayı tertipleyen yol haritasını yrrlğe koymak iin gnah keisi olacak.
  Bu plan başarılı olursa bu pratikte; egemenliği olmayan zayıf bir devlet olarak önne koyulanı kabule ve buna rıza göstermesine hazırlık olsun diye Filistin halkının direnişini yok etmek, dönş hakkını yok etmek ve varsa ellerinde kalan diğer yasal haklardan feragat etmek ve herkesin Oslo Yönetiminin istediği yöne srlmesi kolay halim selim srlere dönşmesi anlamına gelir.
  Ve Son Olarak:
  Aıka ifade ettiğim bu sözler rya değil aksine herkesin göznn önndedir. Bu topraklarda fiili olarak tamamlanan adımlar, yaşadığımız ve hala yaşamakta olduğumuz gereklerdir. Jauwa değil gerekleri yazdım. Sizin yapmanız gerekense grupsal ve hizb taassuptan uzak durarak dşnmek olacaktır. Bu, btn soylu ve aklı selim el-Fetihlilere yapılan bir ağrıdır. Plan başkalarından önce sizi hedefliyor. Başları toprağa gömme siyaseti size fayda vermez ve bu sizin, hareketinizin omurgası zerinden bu kişileri başınızdan atıp onlara karşı intifada başlatmanız iin son umudunuz.Yoksa haliniz harap...

   / 18, 2019 5:45 pm