..


  sabra ve satilla katilla katlialnln izleri hala taze

  avatar
  -
  -


  : 246
  : 24/05/2007

  sabra ve satilla katilla katlialnln izleri hala taze

      17, 2007 6:40 pm

  Sabra ve Şatilla Katlimının izleri hl taze

  Sabra ve Şatilla katlimında 800 ila 2 bin sivilin katledildiği belirtiliyor
  Yeni Asya Gazetesi  Lbnanda Sabra ve Şatilla Kamplarındaki katlimların izleri sokaklardan silinmiş ama, kurtulanlar 16 Eyll 1982 gecesi yaşananları en ince ayrıntısına kadar hatırlıyor. Naval Ebu Rudeyna, yaşananları anlatırken, 6 yaşındaydım. İsrailliler havayı aydınlatan fişekler attı. Ortalık gndz gibi aydınlıktı. Bir Lbnanlı kadın milislerin hepimizi öldrmeye geldiğini haber verdi. Babam ona sus ocukları korkutuyorsun dedi ama o ısrar etti. Çığlıklar ve siz teröristsiniz, sizi yok edeceğiz diyen sesler duyduk dedi.
  Katlimda aralarında babası, karnı deşilerek bebeği karnından ıkarılan hamile ablasının bulunduğu 16 akrabasını kaybeden Naval Ebu Rudeyna, Uyuşturucu almışlardı, yerde şırıngalar görlyordu. Her adım attığımızda cesetlerin zerine basıyor ve her seferinde ya bir komşu ya da bir akraba göryorduk diye konuştu.
  3 gn sren katlimda 800 ila 2 bin sivilin katledildiği tahminleri yapılıyor. Katledilenlerin oğu, zerinde bugn tavukların gezindiği ve zaman zaman iek demetleri görlen toplu mezarlarda yatıyor. Anma törenleri ise uluslararası örgtlerin heyetlerinin katılımıyla bu hafta yapılıyor.
  32 yaşındaki Mahmud El Saka, Rastgele insanları öldrdler, bebek yaştaki ocukları bile. Erkekleri bir duvarın önne sıralayıp kurşuna diziyorlardı. İsrail tarafından kurulan Saad Haddad milisinden 2 adam sabah kapımızı aldı, hepimizi ıplak ayaklarla dışarı ıkarttı, sokaklar ceset doluydu. Çukurların yanına gelince kadınları, erkekleri ve ocukları ayırdılar, kadınları zılgıt ekmeye zorladılar. Bizi bıraktılar, ığlıklar duyduk, sonra hi... Babam ve amcamı hi bulamadık dedi.
  Kurtulanlara göre, dönemin Savunma Bakanı Ariel Şaron yetkisindeki İsrail ordusu ve aşırı sağcı Hristiyan Falanjist milis grubu Lbnan Glerinin lideri Elias Hubeyka, bu milislerin yaptıklarının sorumluluğunu paylaşıyor.
  Katlimda 14 yaşında olan Beriya, Bize İsraillilerin sivillere bir şey yapmadığı söylendi ama biz kendi gözlerimizle gördk. Milisler bizi canlı canlı gömmek iin bir ukura indirdi. Son dakikada bir İsrailli subay geldi ve milislere kadınlarla ocukları bırakmalarını emretti. Bizi almaya gelenler Lbnan Glerinin niformasını giymişti ama emri veren Şarondu. Şaronu ve Lbnan Glerini suluyoruz diye konuştu.
  Lbnanda alışma ve oturma şartları kesin kurallara bağlı olarak yaşayan, katliamdan kurtulanlar, su mahallinde yaşamaya mahkum edilmişler ve gnn birinde adaletin tecelli edeceğine inanıyorlar.
  Elias Hubeyka, Ocak 2002de evinin önnde dzenlenen saldırıda öldrld. İsrailli bir komisyon tarafından soruşturma geiren ve 2001de başbakan olduğu dönemde Belikada başlatılan adli sre sırasında endişeli gnler geiren Ariel Şaron ise Ocak 2006den beri derin bir komada bulunuyor.

   / 23, 2018 5:58 pm